ВП «Черкаська ТЕЦ» ПРАТ «Черкаське хімволокно» постійно відстежує потреби своїх клієнтів, аби розуміти, які процеси чи послуги можливо покращити.
Проведення гідравлічних випробувань теплових мереж, які ми здійснюємо щороку в міжопалювальний період, провокує чисельні статті в ЗМІ. До того ж, з`являється безліч особистих переконань «диванних експертів» у стрічках соцмереж, які подекуди стають фейковими фактами – одним словом, це спричиняє певний хаос в інформаційному просторі.
Ми розуміємо, що часом дуже важко нашим споживачам визначити, що з фейкових фактів вигадки, а що – ні. Тому, фахівці нашого підприємства вирішили відділити правду від вигадок, викриваючи міфи про гідравлічні випробування. Тож, читайте нижче лише правдиву інформацію!
Міф №1. «Черкаська ТЕЦ придумала сама гідравлічні випробування теплової мережі».
Гідравлічні випробування теплових мереж – це перевірка трубопроводів на міцність і щільність за допомогою подачі води під підвищеним тиском. Цей щорічний обов’язковий захід, передбачений п. 1 розділу VI Правил підготовки теплових господарств до опалювального періоду та п. 6.3.59 Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж.
Така «діагностика» теплових мереж в міжопалювальний період дає змогу виявити та відремонтувати зношені ділянки трубопроводів і запобігти появі пошкоджень під час майбутнього осінньо-зимового сезону.
Варто наголосити, що наразі гідровипробування – це найбільш дієвий запобіжний захід, який дозволяє заздалегідь виявляти критичні місця тепломереж.
Міф №2. «Насправді ТЕЦ не проводить гідравлічні випробування, а лише інформує про це».
Для проведення гідравлічних випробувань трубопроводи теплових мереж заповнюються водою температурою не нижче 5°С та не вище 40°С. Випробування здійснюються при підвищеному тиску, що відповідає встановленим нормативам випробувальних робіт. У такий спосіб виявляються «слабкі місця» в тепломережах.
Технологія випробувань передбачає декілька етапів. Спочатку ділянку трубопроводу, який випробовується, відключають від діючої магістральної мережі. Потім у найвищій точці ділянки (після наповнення трубопроводу водою і спуску повітря) створюється пробний (підвищений) тиск. Трубопровід витримується під таким тиском не менше 10 хвилин, після чого тиск плавно знижується до робочого і при такому тиску трубопровід ретельно оглядається по всій довжині.
Якщо прилади фіксують зниження тиску – це є ознакою пошкодження теплової мережі й фахівцями вживаються термінові заходи з пошуку та усунення несправності. Після завершення відповідних робіт на ділянці, випробування проводяться повторно.
Міф №3. «Проводити гідравлічні випробування тепломереж щороку не обов’язково».
Черкаська ТЕЦ забезпечує теплом дві третини міста Черкаси, а це понад 102 км теплових мереж. На сьогодні 50% теплових мереж, що перебувають на балансі ВП «Черкаська ТЕЦ» ПРАТ «Черкаське хімволокно» мають термін експлуатації 40 і більше років.
У разі, якщо гідравлічні випробування не проводити щороку, то кількість пошкоджень трубопроводів під час опалювального сезону значно збільшиться.
З-поміж причин, які найчастіше призводять до аварійних ситуацій на тепломережі – давній термін експлуатації трубопроводів і, як наслідок, фізичний знос мереж, що посилений корозійним процесом.
Відповідно, це може призвести до відключення споживачів від теплопостачання для усунення пошкоджень за низьких температур повітря в осінньо-зимовий період.
Міф №4. «На ТЕЦ повинні чітко вказувати терміни проведення гідровипробувань».
Гідравлічні випробування проводяться в міжопалювальний період поетапно в різних районах міста Черкаси, згідно з графіком, який складається заздалегідь та погоджується з місцевою владою та КПТМ «Черкаситеплокомуненерго».
Скільки часу при цьому не буде гарячої води залежить, перш за все, від складності виявлених пошкоджень трубопроводів.
Тож споживачів інформують лише про орієнтовну тривалість відсутності гарячої води. Передбачено, що на окремих ділянках мереж тестування можуть тривати понад двох тижнів. Подекуди ліквідація складних пошкоджень потребує додаткового часу, тому подавання гарячої води може затримуватися. Якщо термін проведення гідравлічних випробувань продовжується, то підприємство інформує населення про зміни.
Наголошуємо, що головним завданням гідровипробувань є якісна підготовка трубопроводів теплової мережі до роботи в осінньо-зимовий період.
Сьогодні – саме той час, коли навичка критично мислити перетворюється чи не найважливішу для виживання – і в прямому, і в переносному сенсі. Тож, шановні споживачі, черпайте інформацію лише з перевірених офіційних джерел.
ВП «Черкаська ТЕЦ» ПРАТ «Черкаське хімволокно» працює для Вас, працює завдяки Вам! З вірою в ЗСУ та Перемогу!
Пресслужба Черкаської ТЕЦ